Střípky – únor 2021 – Pejsek

V měsíci únoru se děti na třídě Pejsek seznamovali s různými profesemi, řemesly. Chlapci si vyzkoušeli práci se dřevem, měřili délky, zatloukali hřebíky, vyzkoušeli si aku vrtačku a rozvíjeli tak manuální zručnost. Hráli si na lékaře, policisty, učitele, záchranáře, stavbaře a hasiče. Děvčata si vyzkoušela profese kadeřnic, kosmetiček, lékařek, číšníků, zdravotních sestřiček, učitelek, lékárnic a prodavaček. Velký úspěch byl, když děti na třídě Pejsek dostaly od paní ředitelky nový uklízecí set a žehlící prkno. Rázem se celá třída změnila v úklidovou firmu a pro děti se tato  hra stala nejoblíbenější činností.

Pomocí pantomimy děti předváděly různé profese, seznámili jsme se s charakteristickými znaky jednotlivých povolání – básněmi a písněmi.

Všichni se aktivně zapojili do přípravy na jednotlivá povolání a přinesli si z domu i vlastní pomůcky – lékařské kufříky, nářadí, kousky materiálu z dílny, knihy, krabičky od léků atd..

Jeden den jsme věnovali kuchařským hvězdám české gastronomie (Zdeněk Pohlreich a Přemek Forejt), které jsou mezi dětmi oblíbené. Společně jsme si připravili ovocno-zeleninový salát a dle své fantazie si děti ozdobily pomocí kresby eko kelímky, ze kterých jsme připravený salát jedli.

Velice oblíbená byla pohybová aktivita „na číšníky“, kdy děti musely zvládnout balancovat s papírovým táckem a kelímkem.

Vyvrcholením byla příprava na masopustní karneval. Děti vyráběly různé ozdoby a dekorace. Vyráběli jsme z papíru karnevalový řetěz, vyzdobili jsme celou třídu a užívali jsme si ji po celý týden. Z donesených dobrůtek jsme si připravili karnevalové pohoštění. Karnevalové veselí jsme si užili i s rejem masek a každý si na památku odnesl diplom za svou masku.