V měsíci říjnu se ve třídě Beruška zaměříme především na ekologii a environmentální výchovu. V průběhu měsíce proběhne EKOHRANÍ – odpolední akce s rodiči. Dětí získají povědomí o péči o životní prostředí a budeme pokračovat v posilování interpersonálních vztahů, rozvíjet pocit sounáležitosti s přírodou. Dále se seznámíme se sezonními plody ovoce a zeleniny. Každý čtvrtek budeme před svačinkou odšťavňovat ovoce a zeleninu. Od října začínáme s programy „ZVÍDÁLEK“ a „SVĚT NEKONČÍ ZA VRÁTKY, CVIČÍME SE ZVÍŘÁTKY“, při kterém budeme navštěvovat tělocvičnu místní Základní školy, kde budeme rozvíjet hrubou a jemnou motoriku a koordinaci pohybů. Nadále budeme rozšiřovat vzájemnou komunikaci a důvěru mezi sebou, rozvíjet verbální projev, posilovat paměť a fantazii.
V tomto měsíci se budeme soustředit na to aby, se nové děti postupně adaptovaly v prostředí mateřské školy, a učily se přijímat pobyt v mateřské škole jako běžnou součást života. Děti si budou uvědomovat, že existují pravidla, na kterých se může podílet a respektovat je. Budou se učit znát a dodržovat základní pravidla chování na chodníku a ulici. Děti budou vedeny k poznávání a rozlišování obrazových symbolů a porozumění jejich významu a funkci. Seznámí se s nejbližším okolím a získají elementární poznatky o místě, ve kterém žije.
Září na pejskovi
Začalo září a s ním nový školní rok. Děti se už těší po prázdninách na své kamarády a paní učitelky. Společně si zahrajeme hry a seznámíme se s pravidly, jak se ve školce, při pobytu venku, na školní zahradě správně a bezpečně chováme..
A protože září přinese i řadu krásných dnů, budeme trávit co nejvíce času venku. Děti si užijí školní zahrady, les i blízké okolí MŠ.
V měsíci září se děti budou postupně adaptovat v prostředí třídy, herny, mateřské školy a blízkého okolí. Seznámí se s kamarády, a s pravidly, které musíme jako kolektiv respektovat a dodržovat jak ve školce, tak při pobytu venku. Osvojí si základy hygieny a jednoduchých samoobslužných úkolů. Celým školním rokem nás budou provázet kamarádi Lojzíček a Madlenka, kteří se nám v průběhu měsíce představí.
Naše školka
Naše školka, školička,
Pěkná je jak písnička.
Máme se tu všichni rádi,
Všichni jsme tu kamarádi
K 2.9. 2019 se do naší třídy Myška zapsalo 16 dětí.
Měsíc září prožijeme v MŠ ve znamení adaptace. Malým dětem se budeme snažit společně poskytnout vstřícné a příjemné prostředí pro první krůčky do samostatného života bez rodičů. Postupně, během měsíce budeme děti seznamovat s prostory MŠ, se zaměstnanci MŠ a zahradou. Ukážeme jim vybavení třídy a pokusíme se je zapojit do společných her a aktivit. Domluvíme se s dětmi na prvních pravidlech bezpečnosti a pravidlech společného soužití v kolektivu. Vyrobíme si první výrobky, nakreslíme a vystavíme si první obrázky.
Na všechny se moc těší kolektiv třídy myška.
Červen, to je měsíc v létě,
který teplem zahřeje tě.
V červnu rostou jahody,
koupeme se u vody
[…]
V měsíci červnu si budeme užívat kamarádů a nadcházejícího teplého počasí. Hodně času i nadále budeme trávit venku pozorováním a experimentováním v přírodě.
Budeme si povídat o plánovaných prázdninových cestách.
Přichází překrásné období teplých slunečních dní, čas radostných her a dlouhých vycházek do lesa, k vodě i na louku, kde budeme poznávat luční květy a děti získají povědomí o některých bylinách a jejich využití pro naše zdraví. Seznámí se s hluchavkou, jitrocelem, kostivalem, květem lípy i černého bezu, ze kterého si vyrobíme limonádu. Přírodu budeme vnímat všemi smysly. Malé mravence, broučky, barevné motýly i pilné včelky budeme pozorovat při své práci.
Kouzlem „Čáry máry ententýky“…vycestujeme i do jiných zemí, kde poznáme přírodu, lidi, zvířata i kulturu. Ocitneme se třeba v Africe nebo mezi indiány v Americe.
Ke konci měsíce nás čeká výlet na zámek v Kunině i slavnostní rozloučení s předškoláky.
Děti získají poznatky o narození a jeho základních proměnách. Seznámí se s důležitostí role matky v rodině. Budou rozvíjet schopnost pohybovat se rytmicky, dodržet rytmus, zacházet správně s jednoduchými rytmickými nástroji a prohlubovat si znalosti v samostatném projevu, těšit se z hezkých a příjemných zážitků (besídka ke Dni matek), přirozeně projevovat radost z poznaného a zvládnutého. Děti budou vedeni ke schopnosti přijímat pozitivní ocenění a vyrovnat se s případným neúspěchem. Budou mít možnost uvědomovat si vztahy mezi lidmi a získávat poznatky o existenci jiných zemí, národů, kultur.
Přišlo jaro do údolí, přišlo jaro k nám.
Maminka má dneska svátek copak já ji dám.
Natrhám ji náruč kvítí,
Potom půjdu přát.
Máma bude radost míti, že ji mám tak rád.
Máj, lásky čas… Tento měsíc se zaměříme na rodinu, protože rodina je místem bezpečí a lásky pro každého z nás. V rodině dítě poznává soužití mezi lidmi, uvědomuje si vztahy k rodičům, prarodičům, sourozencům i ostatním členům rodiny. S láskou k maminkám i babičkám jim vyrobíme dárek a připravíme pro ně besídku, na kterou jste 20. 5. v 15:30 hodin všichni srdečně zváni.
V tomto měsíci se děti také seznámí s nekonečným vesmírem. Vyrobíme si rakety, s kterými budeme vesmírem cestovat.