Tak končí nám říjen,
ten říjen barevný.
Kdy stromy měly listy,
listy krásné jak barvičky jasné.
Žlutá, hnědá, zelená,
to barva podzimu je, sláva,
a teď tu bude listopad,
co zimu nám vždy dává.
Ty stromy jsou zas bez listů
a listopad nám pošeptal,
že zas tu máme zimu.
A stromy se nám zahalí
do hedvábného stínu.
V listopadu se budeme zajímat o les a jeho proměny. Pomocí pohádek a příběhu se děti seznámí se zvířátky, žijícími v lese a na poli. Budeme pozorovat stopy zvěře, budeme pomáhat zvířátkům připravit se na zimu. Děti se seznámí s pojmy – myslivec, lesník, lesní školka, jak se jmenuje dřevěný přístřešek pro zvěř vysokou, drobnou a pernatou (krmelec, zásyp).
Budeme pozorovat krásně zbarvenou podzimní krajinu, pojmenovávat stromy, keře, rostliny, proč stromy na podzim opadávají, jaký mají tvar, barvu, proč má dub listí po celý rok a proč modřín opadává. Budeme rozvíjet jazykové a rozumové dovednosti.
Děti se budou seznamovat s různými stromy pomocí prožitkového učení a pomocí knihy „Rok stromů“ – celoroční program pro MŠ.
Podzimní plískanice, studený vítr a první mrazíky. To je listopad… Často fouká vítr a prší. Někdy na svatého Martina i sněží.
Budeme si vyprávět o změnách počasí, proč se mlha usazuje na chladné zemi, větvích, proč se tvoří jinovatka, která přes den zmizí. Co nejvíce času budeme trávit v přírodě, budeme odhalovat mnohá tajemství, která nám zůstávají v létě skryta (blátivé cesty, mrazíky, studený vítr, zamrzlé kaluže aj.). Budeme využívat interaktivní tabuli, na které děti budou plnit „Větříkovy úkoly“ – procvičíme a seznámíme se písničkami a básničkami o podzimu, pocvičíme číselnou řadu, počet, číslice, tvary, časoprostorovou orientaci, pojmy označující velikost, budeme třídit a porovnávat předměty, procvičíme pohotovost a postřeh.
S dětmi si připomeneme legendu o svatém Martinovi a pranostiky na toto období.
Připravíme si Svatomartinské rohlíčky:
1/2 kg hladké mouky
1 smetana ke šlehání
1 tuk na pečení
Ze surovin smícháme těsto a necháme na chvilku odpočinout. Mezi tím uděláme náplň – podle své chuti nebo neplnit, jen srolovat. Těsto rozdělíme na čtvrtiny, každou vyválíme na kruh o průměru asi 30cm. Pak kruh rádýlkem rozkrájíme na osminy. Na vnější stranu vzniklých osmin dáme náplň a směrem dovnitř rohlíček zarolujeme. Pečeme naplno cca 20- 25 minut. Upečené rohlíčky pocukrujeme nebo obalíme v moučkovém cukru.
Už se všichni těšíme na společnou akci s rodiči 4.11. „Putování se světýlky“ a 28. 11. „ vánoční jarmark“ u OÚ s rozsvícením vánočního stromu.