Leden 2022 – Myšky

My tři králové jdeme k vám, štěstí, zdraví vinšujem vám… . Začátkem nového roku nás provedou Tři králové. Děti se seznámí s jednou z nejznámějších českých koled a poslechnou si příběh o tom, jak to tehdy bylo. Vyrobíme si papírové koruny a popovídáme si o Vánocích, jak jsme je strávili a jaké dárečky nám Ježíšek donesl a tím si děti budou rozvíjet mluvený projev. Děti budou prozkoumávat nové hračky, které jim nadělil Ježíšek ve školce ony ještě neměly čas, se všemi si pořádně pohrát.

Zbytek měsíce bude patřit paní Zimě, zimnímu počasí, zvířátkům a hlavně ptáčkům, kteří v zimním období potřebují naši pomoc. Děti se seznámí s našimi nejznámějšími druhy ptáků, kteří neodlétají do teplých krajin, seznámí se s jejich stopami a budou je stopovat ve sněhu. Poslechnou si jejich zpěv a zazpívají si ptačí písničku na rozvoj mluvidel. Ptáčkům budeme také přilepšovat a do krmítek sypat různá semínka. A odkud ta semínka jsou? A co to vlastně jsou semínka? Jaká semínka mají ptáčci nejraději, a jak vypadá rostlinka na které rostou? To vše se děti dozvědí. Z těchto semínek společně vyrobíme lojová krmítka a pověsíme je ptáčkům na stromy. Děti si budou při práci se semínky rozvíjet jemnou motoriku a manipulační schopnosti.

Budeme také, co nejvíce chodit ven a užívat si zimního počasí. A pokud nám počasí bude přát, vytáhneme boby a lopaty a vyrazíme na kopec bobovat. Nebo se jenom při mrazu zaposloucháme do zimního ticha, jak nám křupe pod nohama tenký led. Budeme chytat sněhové vločky a necháme je roztopit na naší tváři. Děti budou zkoumat jejich strukturu a tvar při badatelské výpravě s lupami a budou pozorovat, co se stane, když si doneseme sníh a led do tepla naší třídy. Všechny své poznatky pak děti přenesou na papír a namalují zimní obraz. U této práce využijí a rozvinou svou tvořivost, fantazii a vnímavost. Také chuť experimentovat a objevovat. Největší důraz však bude kladen na rozvoj povědomí o ochraně přírody a nutnosti pomáhat všem živým tvorům bez rozdílů, protože je to to, co nám dává život.