BERDÍK – kompostér

Z nadace OKD Srdcovka 2010, byl částkou 7.000 Kč podpořen projekt Mateřské školy Pohoda Sviadnov. Cílem našeho projektu je z poskytnuté částky hradit náklady spojené s poznáváním nových možností  zpracování bio odpadu a znalostí z oblasti sázení a obhospodařování rostlin s použitím pěstebního kompletu Berdík.

Z projektu Srdcovka jsme z OKD získali na podzim 2020 pěstební komplet, navržený na zahrady, jménem BERDÍK= BER A DĚKUJI. Trošku vám jej představíme. Berdík je ručně vyráběn upcyklací potravinových sudů. Můžeme v něm osadit až čtyřicet rostlin najednou. Třeba petržel, pažitku, rajčata, okurky, salát ředkvičky…nebo bylinky. Zkrátka podle ročního období a fantazie. Středem Ber díka vede kompostér a díky kalifornským žížalkám z bioodpadu z naší kuchyně získají zasazené rostlinky bio hnojivo po celou dobu růstu. Už se těšíme na jaro, kdy společně s dětmi nasypeme do Berdíka substrát, přidáme žížalky, osadíme jej a budeme v průběhu celé sezóny pozorovat, jak se bioodpad z naší kuchyně mění na bio hnojivo pro naše rostlinky. Děti je budou pravidelně zalévat a ony určitě krásně porostou a brzy budeme moci ochutnat první plody.

Naše mateřská škola je zaměřena na environmentální výchovu a vedeme děti ke zdravém životnímu stylu. Tento dárek je pro všechny přínosem, protože děti získají povědomí o tam, že se dá bioodpad zpracovat a může sloužit dobré věci.