KOČIČKY-13.10 – BYLINKOVÉ DOPOLEDNE

Již několikátý den venku pršelo a my nemohli jít ven. Rozhodli jsme se, že dětem připravíme prožitkové dopoledne s bylinkami, ze kterých si uvaříme čaj. Po usazení do kruhu na koberečky jsme pozvali Křemílka i Vochomůrku, ale ten ležel v postýlce nemocný.

Děti přemýšlely, co by mu pomohlo. Rozhodli jsme se, že uvaříme z našich usušených bylinek čaj, který pomůže i nám, abychom byli zdraví. Některé bylinky, jako je máta, meduňka, šalvěj, divizna máme nasušenou z naší školní zahrádky, a ostatní bylinky- mateřídoušku, lípu, rakytník a černý bez jsme dětem nasušily o prázdninách doma. Dětem jsme postupně posílali sklenice s bylinkami , aby čichem poznávaly jejich rozdílnou vůni. Do velkého džbánku jsme připravili směs bylin, který pomáhá při kašli a nachlazení- děti postupně přidávaly lípu, černý bez, mateřídoušku a rakytník, který mohli ti odvážní ochutnat, aby zjistili, že je opravdu kyselý a plný vitamínů C. Bylinky jsme zalili vařící vodou a znovu vyzkoušeli čichem, jak krásně čaj voní. Než se čaj vylouhoval, zazpívali jsme si píseň od M. Ebena Barvy a protáhli se při cvičení s hudbou Elce, pelce. Po hygieně už nastal ten správný  okamžik, kdy jsme si společně v kruhu a  při poslechu relaxační hudby mohli vychutnat bylinkový čaj, jehož vůně se rozvinula po celé třídě. Některé děti takový čaj pily poprvé, ale podle jejich ohlasu určitě ne naposledy.