Listopad 2020 – Kočičky

Začíná období, kdy se náš les Štandl zbarvil do krásných podzimních barev. V tomto měsíci proto co nejčastěji půjdeme, pokud nám to počasí dovolí, s Křemílkem a Vochomůrkou všemi smysly  zkoumat les. V přírodě  s nimi budeme poznávat stromy, keře a jejich plody.

S nasbíranými plody budeme manipulovat, počítat je, přiřazovat ke stromům. V lese budou mít děti možnost se zúčastnit různých aktivit, jako například Kouzelnou branou do lesa, Lesní domino, Stojí, stojí strom, Les je můj kamarád, Život pod kamenem, Pařez umí vyprávět,  Sem tam dřívko. Lesním skřítkům postavíme domečky, naučíme se o nich  dialogové říkadlo- Volání na skřítka a říkadlo Skřítkové.

Seznámíme je s tím, jak chodí stromy spát a proč z nich opadává listí. Zahrajeme si tvořivou hru

O stromě.  V lese budeme vyhledávat i doupné stromy, ve kterých přezimují někteří živočichové. U dětí budeme prohlubovat znalosti o zvířatech z našeho lesa- jak se připravují na zimu a jak jim lidé mohou pomoci. Budeme zpívat písně o podzimu, o lese a  vyprávět si pohádky z lesního prostředí. Některé si zkusíme i zdramatizovat.

Projektovými dny se v tomto měsíci  stane tradice oslav svátku svatého Martina-11.11.Děti seznámíme s tradicí, upečeme si podkovy, kde děti poznají suroviny, které budou potřeba k výrobě a seznámí se s postupem. Máme také domluvenou návštěvu Jízdárny, kde se půjdeme podívat, jestli tam náhodou neuvidíme bílého koně, třeba od Martina. Koníkům doneseme ovoce a zeleninu, prohlédneme si je z blízka a určitě se od chovatelky Darji  Hrůzkové dozvíme něco zajímavého o koních a péči o ně.

Nesmíme taky zapomenout na naše zdraví, které si zejména v tomto podzimním období musíme chránit. Uvaříme si bylinkový čaj a společně se zamyslíme nad tím, co můžeme udělat pro to, abychom zůstali zdraví.